Tarihçe

Biz kimiz?

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) 2017 yılının  Ekim ayında İstanbul’da kuruldu. Operatör, sıvacı, kalıpçı, boyacı, elektrikçi, tekniker gibi pek çok farklı işte çalışan işçilerin kurduğu İYİ-SEN’in tarihi ise daha eskiye dayanıyor.

Kendi sektörünün en yeni sendikası olan İYİ-SEN, 2012 yılından 2017 yılına kadar dernek çatısı altında mücadele yürüttü. 2012 yılında İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği (İYİ-DER) adıyla yan yana gelen inşaat işçileri, pek çok direnişe ve kazanıma imza attı. Özellikle 2014 yılında Halkalı’da bulunan Tema Park şantiyesinde binlerce işçinin fiili grevi sayesinde elde edilen kazanımlar derneğin öncülüğünde gerçekleştirildi.

İnşaat sektöründe devasa büyüklüklere ulaşan tekellerin örgütlü gücüne karşı mücadeleyi daha ileri bir aşamaya taşımaya karar veren İYİ-DER 2017 yılı Ocak ayında gerçekleştirdiği “İşçi Buluşması” ile sendikalaşma kararı aldı. Ekim ayında yapılan kuruluş toplantısı ile İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası ilan edilirken, sendikanın Genel Başkanlığı’na oy birliği ile Ali Öztutan getirildi.

Sendika kuruluşundan itibaren büyük direnişlere imza atarken, sınıf mücadelesinin sınırları aştığının kanıtı da oldu. Cezayir’de ve Suudi Arabistan’da çalışan binlerce Türkiyeli işçinin katılımıyla düzenlenen grev kazanımla sonuçlandı. Ankara Etlik’de bulunan Şehir Hastanesi inşaatında, 3. Havalimanı inşaatında ve pek çok irili ufaklı şantiyede faaliyet gösteren sendikamız, fiili mücadele yoluyla ücret gasplarını ve sömürüyü engelledi.

İYİ-SEN, sınıf sendikacılığı ilkeleri ile mücadele ediyor. Bu nedenle köklerini derinden alan bir sendikadır. 15-16 Haziran işçi direnişinin, Kavel, Derby, Şişecam grevlerinin, MESS direnişlerinin, Büyük Madenci Yürüyüşü’nün, Tekel işçilerinin mücadele deneyimleri İYİ-SEN’in mücadelesine ışık tutuyor.

İYİ-SEN, geçmişten aldığı güçle bugünü yaratan yapıcıların ortak sesi ve gücü olmayı amaçlıyor.